Inkluderet transport Fly fra København til Keflavik og videre bustransport til et pensionat i Reykjavik er inkluderet i flerdags rideturene.
Overnatning Overnatning på pensionater i Reykjavik sker i delte værelser (2 - 4 personer). Enkeltværelser (i byen) tilbydes mod et ekstratillæg på kr. 400 pr. nat. Under rideturene sker al overnatning i delte værelser. På tur nr. 4 tilbydes enkelt- og dobbeltværelser på hele turen.
Nødvendigt udstyr Bemærk venligst listen over nødvendigt udstyr til rideturen. Det er særlig vigtigt at følge reglerne om desinficering af brugt rideudstyr
Undersøg hvad der er inkluderet i prisen Det er vigtigt at deltagerne gør sig klart, hvad der indgår i prisen, og hvad der ikke gør. lndkvarteringen i Reykjavik omfatter kun morgenmad og hverken frokost eller aftensmad - undtagen den suppe, vi serverer på et introduktionsmøde på ankomstdagen. Der findes mange fremragende restauranter og vi hjælper jer gerne med at finde den rigtige stil og prisniveau.
På flerdags rideturene indgår fuld kost i prisen. Menuen består af morgenbuffet og traditionel islandsk husmandskost (fisk eller lam). Vegetarmad skal bestilles på forhånd. Alle ryttere laver deres egen frokost-madpakke fra morgenbuffeten.
Alkoholiske drikke Alkoholiske drikke indgår ikke i prisen og de er vældig svære at skaffe i højlandet. De kan købes toldfrit ved ankomsten til Keflavik Lufthavn.
Rejseforsikring Personlig rejseforsikring indgår ikke i prisen. Vi opfordrer vores kunder til at tegne en rejseforsikring inden afrejsen til lsland.