Tilbage
2 byer, Indlandsis, nordlys, isbjerge og hundeslæde

Zoom ind på sne og is

Denne rejse er vores mest populære vinterrejse til Grønland. Det er den ideelle rejse til dig, der vil have frihed til at planlægge dagene helt, som du vil. Udflugtsmulighederne er mange i de 8 dage, som rejsen varer, og der er god tid til hundeslædeture, udflugt til Indlandsisen, at opleve nordlyset spille på nattehimlen og meget mere.

Indlandsisen byder dig velkommen til Grønland
Lufthavnen Kangerlussuaq er indfaldsvinklen til Grønland og første stop på denne rejse. Du glemmer aldrig første gang du sætter fødderne på Grønlands jord og indånder den frostfriske grønlandske luft. Baglandet gemmer på en fantastisk natur, hvor den enorme indlandsis præger landskabet. En udflugt til Indlandsisen er derfor oplagt og der er rig mulighed for at se moskusokser og rensdyr.

4000 slædehunde i Ilulissat
Næste stop på rejsen er Ilulissat, som er berømt verden over for sin isfjord med de største og de fleste isfjelde i Grønland. Ilulissat har det største slædedistrikt i Grønland og er med deres 4000 hunde klar til at byde dig velkommen til det store eventyr.

De ideelle måneder for vinterferie er fra slutningen af januar til slutningen af april. Kulden er naturligvis uundgåelig på disse breddegrader, og temperaturerne ligger fra ca. 5-40 graders frost, men på grund af den tørre luft føles det slet ikke gennemtrængende koldt. Og så er vinterperioden frem til midten af marts også dér, hvor der er bedst mulighed for at se nordlyset – læg dig i sneen, lyt til stilheden og nyd nordlysets blågrønne slør.

Tak for en super oplevelse!

C. Olesen, rejsende februar 2013

C. Olesen

Deltog på denne rejse i februar 2013 og var i Grønland for første gang.

GuideFoto

"Alt fungerede lige fra bestilling og information, valg af overnatningssteder til gennemførelse af udflugterne. Med tilvalg af udflugtspakken fik jeg oplevet de ting, som jeg forventede, uden at blev et presset program. Der var derimod tid til også at udforske byerne lidt på egen hånd. Der skal også lyde en stor ros til de venlige, engagerede og hjælpsomme guider. På hotellerne oplevede jeg ligeledes kun smilende, flinke og hjælpsomme mennesker."

8 Dage
  • 2 dage ved Indlandsisen
  • 6 dage i Diskobugten
Komfort:
Sværhedsgrad:

“Big Arctic Five” - oplevelser

Disse specielle “Big Arctic Five” oplevelser kan opleves på denne rejse - Læs mere og book

  • HVALERSommer & efterår
  • hundeslædeDecember - april
  • IsenHele året rundt
  • NordlysBedst sept - april
  • KulturHele året rundt

Dagsoversigt på rejsen

Med dansktalende rejseleder
  • DAG 1: Fly København - Kangerlussuaq, velkomstmøde og evt. nordlystur
    Nordlys i Grønland

    Vi flyver med Air Greenland fra København til Kangerlussuaq. Forude venter 4,5 timers flyvetur og et 8 dages vintereventyr. En guide fra vores lokale udflugtskontor ”World of Greenland Arctic Circle” modtager dig ved ankomst og hjælper til med check-in på Polar Lodge. Polar Lodge ligger et stenkast fra lufthavnen og er et afslappet overnatningssted med køkkenfaciliteter, hyggerum og souvenirbutik.

    Efter det praktiske med check-in og udpakning på værelset i lodgen, holder guiden informationsmøde. På mødet får du oplysninger om byen, området, spise- og udflugtsmuligheder og kan få bekræftet de udflugter, du allerede har bestilt hjemmefra. Det er også muligt at bestille udflugter på mødet.

    Efter mødet er nu tid til i dit eget tempo at lære Kangerlussuaq bedre at kende og få ideer til, hvad dagen i morgen skal byde på. Har du tilkøbt udflugtspakken, og ligger din rejse i april, er det nu tid til oplevelsestur på tundraen (rejsende indtil april, som tilkøber udflugtspakken, skal i stedet på nordlystur dag 2).

    Kangerlussuaq er unik på mange punkter, og når det gælder landbaseret dyreliv, er der ingen andre steder i Grønland, der kan være med. Specielt moskusoksen har en helt unik og spændende historie i området, og er tilmed et imponerende dyr. Man kører i bus gennem det smukke tundralandskab, hvor guiden fortæller om moskusoksen og historien omkring den.

    Moskusoksen lever vildt i området og kan færdes frit over alt. Om vi kan komme tæt på dyret eller må nøjes med at betragte det på afstand er umuligt at forudsige. Men guiden medbringer altid kikkerter, så chancen for at se de imponerende dyr, eller noget af alt det andet dyreliv i området, er stor.

  • DAG 2: Kangerlussuaq på egen hånd – evt. tur til Indlandsisen og nordlystur

    Indlandsisen i Grønland

    Dagen i dag råder du helt selv over, og det smukke bagland indbyder til forskellige udflugter. Har du tilkøbt udflugtspakken, er der først en tur til Indlandsisen Punkt 660 på programmet. Kangerlussuaq er kendt for adgangen til Indlandsisen, og dette er en guidet tur til denne gigantiske iskappe, der er på størrelse med hele Vesteuropa. Vi kører i 4-hjultrækker igennem et smukt varieret område. Tæt ved indlandsisen passerer vi Russellgletcheren og et fantastisk morænelandskab.

    For enden af vejen går vi hen til og op på selve Indlandsisen - en unik oplevelse. Vi tilbringer noget tid i denne enorme isverden før vi returnerer til vores køretøj. Undervejs på turen er der gode chancer for at spotte rensdyr, moskusokser, og alt efter sæsonen, mange fuglearter og blomster. Tag med og få den enestående mulighed for at bestige Indlandsisen - det er en helt særlig følelse at mærke den ekstra kulde og lade øjet vandre ud over den enorme isflade.

    Næste programpunkt i udflugtspakken er en nordlystur (kun for rejsende før april): På aftener med skyfri himmel, har vi ofte det flotteste nordlys i Kangerlussuaq. Vi kører ud i naturen, hvor vi ikke bliver generet af kunstigt lys, og så lader vi naturen starte sin opvisning.

    Senere kører vi tilbage og samles i en hyggelig atmosfære, hvor guiden fortæller om nordlyset og de mange grønlandske myter, som nordlyset har skabt gennem tiderne. Der vil også blive serveret en velsmagende kop "grønlandsk kaffe".

  • DAG 3: Fly Kangerlussuaq til Ilulissat, velkomstmøde og evt. byrundtur

    Ilulissat Isfjord i Grønland

    Rejsen går nu videre med fly til Ilulissat. Det er en flot flyvetur på tre kvarter, hvor man rigtig kan nyde det flotte islandskab, de øde vidder og storheden. Under indflyvningen til Ilulissat dukker byen frem midt ud af ingenting. De farvede huse kæmper om opmærksomheden med de snebeklædte fjelde og ved bumpet af Dash-flyets landing kan du glæde dig til de næste dage, der står helt i isens, vinterens og hundeslædens tegn - kombineret med kulturelle indslag fra en meget traditionel grønlandsk by.

    Hotel Arctics bus henter dig i lufthavnen, og du checker ind på det dejligt beliggende hotel. Her møder du en guide fra vores lokale udflugtskontor ”World of Greenland”, der på et informationsmøde vil fortælle om byen, området, spise- og udflugtsmuligheder. Du kan bestille udflugter på mødet, eller du kan få bekræftet de udflugter, du allerede har bestilt hjemmefra.

    Første udflugt i udflugtspakken (tilkøb) er en guidet byrundtur. Du hører om byens historie og oplever byens mange spændende facetter. Du kan ikke undgå at se og ikke mindst høre nogle af de mange slædehunde, der befinder sig her. De fleste hunde står uden for byen på store hundepladser, hvis de da ikke er på tur ude i terrænet.

    Om aftenen er der en dejlig velkomstmiddag på hotellet.

  • DAG 4: Ilulissat på egen hånd – evt. hundeslædetur

    Hundeslæde i Grønland

    Diskobugten er et af Grønlands mest populære turistmål. Først og fremmest på grund af isen, men også på grund af stedets skønhed, de mange kulturelle attraktioner og samspillet mellem den traditionelle levevis og det moderne byliv. Stativer med kajakker kæmper om pladsen med parabolantenner.

    Udflugtsmulighederne er mange her i og omkring Ilulissat, og måske er du blevet inspireret på informationsmødet til, hvad du vil lave i dag - måske du bare vil nyde den fantastiske udsigt over Diskobugten og lade tiden stå stille.

    Har du tilkøbt udflugtspakken, kan du i dag glæde dig til en hundeslædetur: Isfjordsmundingen er et imponerende skue såvel sommer som vinter. På denne 2 timers slædetur kører vi over fjeldet Lille Akinnaq omkring 7 kilometer til vi når det flotte udsigtspunkt. Turen går igennem et kuperet fjeldterræn og du får oplevet hundene både foran og bagved slæden hvor de fungerer som bremse når det går stejlt nedad.

    Hundeslæden er et af de stærkeste ikoner for Grønland. En 2000 år lang tradition for Inuit. Ikke mange befordringsmidler har klaret en så lang periode. Og grundprincippet er stadig det samme som før vikingetiden. Nogle hunde i seler bundet til en simpelt konstrueret slæde i træ. Oplevelsen kan ikke forklares – den skal prøves.

  • DAG 5: Ilulissat på egen hånd

    Ilulissat i Grønland

    Dagen i dag er til din egen rådighed, og mulighederne er mange. Snyd fx ikke dig selv for at gå en tur på systuen, hvor de laver souvenirs i sælskind eller i butikker med kunsthåndværk af for eksempel tand og ben.

  • DAG 6: Ilulissat på egen hånd - evt. forladt boplads og isfjordssejlads

    Ilulissat Isfjord i Grønland

    Endnu en dag fyldt med muligheder. Har du tilkøbt udflugtspakken, skal du i dag på to udflugter:

    Vandretur til den forladte boplads Sermermiut
    Ilulissats smukke isfjelde danner kulissen for den gamle boplads Sermermiut, halvanden kilometer syd for byen. Gennem 4000 år boede de forskellige inuitkulturer på bopladsen, og i dag kan man endnu se mange rester, der vidner om deres tilstedeværelse.

    Hør historien om grønlændernes liv og skikke før europæernes ankomst, se ruiner, køkkenmødding og mærk permafrosten med dine egne hænder. Turen varer ca. 2 timer.

    Sejlads på Isfjorden
    Næsten alle besøgende i Ilulissat vælger at prøve denne sejltur mellem isfjelde mindst én gang.

    Hvert døgn strømmer der mere end 40 millioner ton is fra Ilulissat Isbræ ud i isfjorden. Resultatet er enorme isfjelde, der kan blive flere hundrede meter på hver led og strække sig over 100 meter op over havets overflade.

    Ved Isfjordens munding strander disse kæmper, og her har vi mulighed for at sejle iblandt dem. En utrolig naturoplevelse man ikke må snyde sig selv for, når man besøger Ilulissat.

  • DAG 7: Ilulissat på egen hånd - på opdagelse i byen

    Ilulissat i Grønland

    Brug evt. den sidste dag på at opleve stemningen og livet i byen, gå lidt tilbage i tiden og mærk historiens vingesus på det hyggelige museum, der er indrettet i Knud Rasmussens fødehjem. Fiskerne på "Brættet" giver dig et indtryk af de spændende grønlandske madprodukter, der ikke fås friskere.

    Det er ikke kun øjnene, der skal mættes, men også ganen og maven. Restauranterne i Ilulissat tager dig med på en rejse udi lokale specialiteter – f.eks. grønlandsk sushi, dybstegte ammasatter (lille laksefisk), hval og sæl, og på caféerne frister den friskbagte kage. Alle sanser skal nok komme på overarbejde på denne rejse!

    Og så bliver man i øvrigt aldrig bliver træt af at kigge ud over Isfjorden...

  • DAG 8: Fly Ilulissat via Kangerlussuaq til København

    Ilulissat Isfjord i Grønland

    Nyd det sidste syn af Ilulissat Isfjord fra flyet på vej mod Kangerlussuaq, hvor flyet sætter kurs mod København med ankomst om aftenen.

    Udflugter i Kangerlussuaq og Ilulissat
    Vi har sammensat en udflugtspakke, vi synes rummer det bedste Kangerlussuaq og Ilulissat har at tilbyde. Udflugtspakken skal bestilles senest 10 uger før afrejse. Læs om bestilling af enkelt udflugter og udflugtspakker under "Pris og fakta".

Rejsenr.: 7040
Ring: 33 13 10 11
Dage:

8

Pris pr. person fra:

11.995 DKK

Se prisoversigt med detaljer BOOK ONLINE NU
 
Ring og bestil på
33 13 10 11
  • 24 timers fuld fortrydelsesret
  • Book online, og spar bookinggebyr
Print rejsebeskrivelsen

Afrejsedatoer

  • Tir d. 4. februar 2014

  • Tir d. 18. februar 2014

  • Tir d. 25. februar 2014

  • Tir d. 4. marts 2014

  • Tir d. 11. marts 2014

  • Tir d. 18. marts 2014

  • Udsolgt

    Tir d. 25. marts 2014

Derfor skal du rejse med os

  • 25 års erfaring

    Vi er verdens største specialist i Grønland, Island, Færøerne og arktiske egne og vores senior rejsekonsulenter har mange års erfaring i vores rejsemål.

  • Troværdig vejledning

    Vi har været der! Vi kunne aldrig finde på at sælge en rejse til en destination, vi ikke selv kender det. Du får ærlig og kompetent vejledning, som sikrer, at du får den helt rigtige rejse til dit behov.

  • God service

    98%* af vores kunder anbefaler os på grund af vores gode service. * af alle adspurgte kunder via spørgeskema sætter 98% kryds ved "ja, jeg vil anbefale Grønlands Rejsebureau".

  • Tryghed

    Vi er medlem af Danmarks Rejsebureau Forening - din tryghed for et seriøst rejsebureau.

Oftest stillede spørgsmål

5 nætter på Hotel Arctic

Verdens nordligst beliggende 4-stjernede hotel med 5-stjernet konferencecenter. Hotellet ligger lidt udenfor byen ca. 15 minutters gang fra centrum med en fremragende udsigt over Diskobugten. Der kører gratis shuttlebus til/fra hotellet. Samtlige værelser har udsigt over havet eller byen, moderne møbler og indretning samt kunstværker af lokale kunstnere. Ligeledes fladskærms-tv med kabelkanaler, mens nogle af værelserne også har minibar.

Standardværelser
Alle standardværelser er renoveret I 2009 og har udsigt til byen og havnen. Værelserne tilbyder en fornuftig komfort, enkle løsninger, minimalistiske badeværelser med Philip Stark sanitet, og så er de udsmykket med originale værker af den grønlandske kunstner Buuti Pedersen.

Superior Plus værelser
Superior plus værelserne er hotellets nyeste, af høj international standard og med udsigt mod havet og isfjeldene. 32" Philips-tv, gratis DVD-film, minibar, café-sæt med kaffe og the, elegant badeværelse samt badekåbe og badetøfler. Den grønlandske kunstner Miki Jakobsen har udsmykket værelserne med originale værker.

Hotel Arctic Standard værelse Hotel Arctic Superior Plus værelse Hotel Arctic Grønland

2 nætter på Polar Lodge

Polar Lodge er den nyeste overnatningsmulighed i Kangerlussuaq, indrettet i 2006. Værelserne er rummelige, smagfuldt indrettede med nye og behagelige senge. Badeværelser og toiletter er på gangen. Polar Lodge har et hyggeligt spise- og opholdsrum, hvor morgenmaden serveres, samt et moderne køkken, hvor du kan tilberede din mad. Polar Lodge ligger så centralt, som overhovedet muligt, lige ved lufthavnsbygningen og byens eneste supermarked.

polar lodge kangerlussuaq Polar Lodge Kangerlussuaq Grønland Polar Lodge Kangerlussuaq Grønland

  • Fra: 11.995 kr. / pr. person

    Dobbeltværelse

  • Fra: 13.845 kr. / pr. person

    Enkeltværelse

  • Fra: 10.190 kr. / pr. person

    Barn (2-11 år)

Den aktuelle pris afhænger af afrejsedato og valgt værelseskategori samt evt. tilkøb. Prisen angives i bookingforløbet.

Fly & Transport inkluderet

  • Fly København–Kangerlussuaq t/r
  • Fly Kangerlussuaq–Ilulissat t/r
  • Transfers

Overnatning inkluderet

  • 5 nætter på Hotel Arctic
  • 2 nætter på Polar Lodge (delt bad/toilet)

Forplejning inkluderet

  • Morgenmad
  • Velkomstmiddag på Hotel Arctic (9/4 på Hotel Icefiord)

Andet inkluderet

  • Sightseeing i Kangerlussuaq, ca. 2 timer
  • 2 Informationsmøder
  • Alle skatter og afgifter
  • Bidrag til Rejsegarantifonden
  • Fakturagebyr 95 kr.

Tilkøbsmuligheder

Udflugtspakke voksen kr. 2.820 / per person
Udflugtspakke barn (2-11) kr. 1.955 / per person

Udflugtspakken inkluderer

  • Nordlystur
  • Tur til indlandsisen  
  • Byrundtur Ilulissat 
  • Vandretur til den gamle boplads
  • Isfjordssejlads 
  • 2 timers hundeslæde 



Bestilling af udflugtspakker
Udflugtspakker kan bestilles inden afrejse hos Grønlands Rejsebureau og så sørger vi for, at alle udflugter er booket, når du ankommer og så de passer bedst muligt med rejsens dagsprogram.

Hvis du bestiller udflugtspakker samtidig med rejsen, så påregnes der ikke ekstra håndteringsgebyr. Hvis du bestiller udflugtspakker senere, så koster det håndteringsgebyr på kr. 200. Udflugtspakken skal bookes senest 10 uger før afrejse.

Ønsker du ikke den fulde udflugtspakke, kan udflugterne bestilles enkeltvis direkte hos vores lokale samarbejdspartnere; worldofgreenland.com og wogac.com. Du kan naturligvis også booke udflugterne lokalt ved ankomst, men vi anbefaler, at du bestiller de vigtigste hjemmefra.

Der er ingen prisforskel på udflugter uanset, hvilket alternativ, du vælger. Hvis en udflugt annulleres, så får du naturligvis prisen refunderet.


Download pakkeliste

Ring: 33 13 10 11
Dage:

8

Pris pr. person fra:

11.995 DKK

Se prisoversigt med detaljer BOOK ONLINE NU
 
Ring og bestil på
33 13 10 11
  • 24 timers fuld fortrydelsesret
  • Book online, og spar bookinggebyr
Print rejsebeskrivelsen

Afrejsedatoer

  • Tir d. 4. februar 2014

  • Tir d. 18. februar 2014

  • Tir d. 25. februar 2014

  • Tir d. 4. marts 2014

  • Tir d. 11. marts 2014

  • Tir d. 18. marts 2014

  • Udsolgt

    Tir d. 25. marts 2014

Feedback Form