Telefon 33 13 10 11
Grønlands Rejsebureau - sikker på en god rejse

Overnatningsformer

Der findes i dag mange forskellige former for overnatningsmuligheder i Grønland fra internationalt klassificerede firestjernede hoteller til vandrehjem, hotellejligheder og små simple fåreholdersteder. Desuden findes der jo overalt i Grønland teltovernatning med femstjernet udsigt!

Hoteller

I alle større byer i Grønland findes der hoteller, der er internationalt klassificerede og lever op til international standard. Der er således mulighed for at opleve Grønland i komfortable hotelomgivelser. Alle hoteller har selvfølgelig egen restaurant, hvor man kan være sikker på store kulinariske oplevelser.

Vandrehjem

Den billigste form for overnatning i Grønland, udover telt, er på et af de mange vandrehjem rundt om i byerne. Besøgende fra hele verden, sågar forretningsfolk, overnatter på vandrehjemmene og der er altid god mulighed for at komme i kontakt med andre rejsende over madlavningen eller på fællesområderne.

Standarden varierer meget og kan ikke sammenlignes med danske vandrehjem, der ofte minder mere om små familiehoteller. I Grønland skal du nogen steder have din egen sovepose med, dog kan man de fleste steder efterhånden leje både sengelinned og håndklæde. Værelserne varierer også meget i standard fra pæne værelser med dobbeltseng til mere enkle værelser med køjeseng. Der er kun meget få vandrehjem tilbage i dag, der ikke kan tilbyde dobbeltværelser, men alle byer har vandrehjem, der tilbyder to-sengsværelser.  Selvom værelserne er simple finder du udover en seng stort set altid et skab til beklædning og ofte også et lille bord og en stol.

Fåreholderhuse og bygdeboliger

Denne form for overnatning bruger vi på vores vandre grupperejser med rejseleder, hvor du får muligheden for at overnatte i små fåreholderbygder i Sydgrønland eller i private huse i mindre bygder i øvrige dele af Grønland. Som eksempel herpå kan nævnes den tidligere bygdebestyrerbolig "Hannibals Hus" i bygden Saqqaq. Overnatning sådanne steder er utroligt charmerende, men du skal være indstillet på måske at skulle dele værelse med andre, sove i sovepose og enkelte steder ligger man på gulvet på sit underlag. Nogle hytter har ikke rindende vand og et bad kan man måske kun få i bygdens servicehus.

Standarden på disse overnatningssteder er beskrevet under hver enkel rejse og i vores sommerkatalog.

Fangsthytter

Disse hytter bruges på vores vinter hundeslædeture og de er primitive. Nogle af dem har senge med madrasser, men ofte består underlaget i det, du selv har med. De fleste af dem kan opvarmes og har en lille niche, hvor man kan lave mad. Hytterne er ikke bemandede, men altid åbne og brugerne gør selv rent efter sig…måske. I hvert fald skal du ikke være sart mht. skidt i krogene, men efter en hel dag på slædetur er tankerne ofte mere fokuserede på at få noget at spise og fordøje dagens oplevelser. At overnatte i disse hytter fjernt fra alting er ikke et spørgsmål om komfort, men om eventyr.

  • Kontakt os
  • Katalogbestilling
  • Online kataloger
  • Infomøder og messer
  • Inspirationshjørnet
  • Firmaprofil
  • Rejsebetingelser
  • Praktiske oplysninger
  • Valg af rejse til Grønland
Grønlands Rejsebureau | Wilders Plads 13A, 1 | Postboks 1904 | 1023 København K | mandag - torsdag 8.30 - 16.30, fredag 8.30 - 16.00 | Tlf.: 33131011 | info@(if you can see this please update your browser)grb.dk